تاریخچه شرکت مهندسی نشت آب توس

محدودیت منابع آب، همواره مهمترین مشکل کشاورزی ایران بوده و گسترش سطح زیر کشت، در کنار استفاده از روش‌های سنتی و غیر اصولی آبیاری، سبب تشدید این محدودیت در سال‌های اخیر شده است. بخش کشاورزی بزرگترین مصرف‌کننده منابع آب کشور (بیش از ۹۰%) می‌باشد و متأسفانه به دلیل پایین بودن راندمان آبیاری (حداکثر ۳۰%)، بیشترین هدر رفت منابع محدود آب کشور نیز در این بخش اتفاق می‌افتد که اگر برای آن چاره‌اندیشی اصولی نشود، دیری نخواهد پایید که کشاورزی این سرزمین و میلیون‌ها نفر شاغل آن دچار بحران بسیار جدی خواهد شد.
بررسی‌های علمی و تجارب جهانی نشان می‌دهد که آبیاری قطره‌ای بیشترین راندمان آبیاری را در مقایسه با سایر روش‌های آبیاری دارد. آبیاری قطره‌ای تا چندی قبل تنها در باغات مرسوم بود، ولی پیدایش سیستم آبیاری قطره‌ای نواری در دهه ۷۰ میلادی، تحولی در این روش آبیاری بوجود آورد و اجرای این سیستم را در اراضی زراعی نیز امکان‌پذیر کرد.
شرکت مهندسی نشت‌آب توس از بدو تأسیس با هدف ارائه روش‌های نوین آبیاری، فعالیت خود را در زمینه طراحی، تأمین تجهیزات و اجرای طرح‌های آبیاری قطره‌ای نواری (Drip Irrigation Tape) متمرکز ساخت و برای اولین بار این تکنولوژی جدید را ترویج و به کشاورزی ایران معرفی کرد. این شرکت در نخستین گام، نمایندگی رسمی و انحصاری نوارهای آبیاری قطره‌ای T-Tape را از شرکت T-System اروپا اخذ و طرح‌های مختلفی را اجرا نمود و در ادامه با اخذ نمایندگی از سایر شرکت‌های خارجی و داخلی مانند AZUD اسپانیا و آبفشان جنوب، فعالیت خود را در زمینه طراحی و اجرای طرح‌های آبیاری قطره‌ای نواری گسترش داد. بطوریکه پس از چند سال فعالیت، ‌اینک یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها در این زمینه می‌باشد.
تجربه چندین سال طراحی و اجرای سیستم‌های آبیاری قطره‌ای نواری در محصولاتی مانند سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، خربزه، هندوانه، چغندرقند، ذرت، پنبه، خیار، کدو و . . . همچنین انواع کشت‌های گلخانه‌ای نشان داد که این روش آبیاری قابلیت و کارآیی زیادی برای کشاورزی ایران، بخصوص در مناطق کم‌آب دارد و راندمان آبیاری را به بیش از ۹۰% افزایش می‌دهد. بدین جهت این شرکت در ادامه حرکتی که آغاز کرده بود، سرمایه‌گذاری جدیدی را در سال ۱۳۸۱ برای تولید نوارهای آبیاری قطره‌ای در برنامه کاری خود قرار داد و اولین کارخانه تولید نوارهای آبیاری قطره‌ای را در سال ۱۳۸۴ در خراسان بزرگ راه‌اندازی نمود. در ادامه این روند و در سال ۱۳۸۵به منظور توسعه فعالیت‌های تولیدی، این شرکت توانست تمامی توان تولیدی، صنعتی و مهندسی شرکت آبفشان جنوب را که در زمره موفق‌‌ترین شرکت‌های تولیدی در زمینه تولید نوارهای آبیاری قطره‌ای بود، از طریق خریداری ۱۰۰ درصد سهام آن بدست آورده و مجموعه توانمندی را برای دستیابی به سطح بالاتر کمی و کیفی تولیدات نوار و تجهیزات آبیاری قطره‌ای تشکیل دهد.
اینک انواع نوارهای آبیاری قطره‌ای تولیدی شرکت مهندسی نشت‌آب توس بعنوان اولین دارنده نشان استاندارد ملی ایران در تولید نوارهای آبیاری، تحت نام تجاری توس تیپ (Toos-Tape) و آبفشان جنوب به بازار عرضه می‌شود.