راهنمای حمل و نقل و نصب نوار آبیاری

برای کاربرد صحیح نوارهای آبیاری قطره‌ای توس تیپ (Toos-Tape) و آبفشان جنوب با هدف دستیابی به نتیجه مطلوب و جلوگیری از خساراتهای ناشی از عدم توجه به نکات فنی، توصیه می‌شود مفاد این دستورالعمل بطور دقیق مطالعه و نکات آن رعایت گردد.
حمل و نقل:
۱- نوارهای آبیاری قطره‌ای شرکت مهندسی نشت آب توس بصورت قرقره، کلاف شده است. در نوارهای تولیدی این شرکت دو طرف و دور کلاف جهت حفاظت نوار با یک لایه مقوایی پوشانده شده و همچنین بر روی تمامی سطح آن نیز یک لفاف نایلونی پیچیده شده است که نبایستی تا زمان مصرف از کلاف نوار جدا شود. هرچند بسته‌بندی مذکور سبب می‌شود که نوارهای آبیاری در هنگام حمل و نقل و تخلیه کمترین آسیب را ببینند. ولی باید دقت شود که در موقع حمل و نقل، کف و دیواره کامیون کاملاً صاف و بدون وجود زوائد تیز و برنده باشد و پس از بارگیری، روی کل محموله بوسیله چادر پوشانده شود.
۲- در موقع تخلیه کلاف‌ها، از پرتاب نمودن و یا غلتاندن آنها روی زمین اجتناب شود. چون با این کار بسته‌بندی نوار آسیب دیده و برخورد با اشیاء تیز و برنده موجب پارگی نوار آبیاری می‌گردد.
۳- کلاف‌های نوار آبیاری قطره‌ای بایستی بدون بازکردن بسته‌بندی، در یک انبار سرپوشیده و بدور از مواد اشتعال‌زا و خورنده، برروی سکوئی بـه ارتفـاع ۵۰ سانتیمتر به صورت مرتب چیده شوند. از نگهداری نوارهای آبیاری در فضای غیر مسقف و بخصوص در معرض تابش آفتاب و بارندگی خودداری شود. در طول مدت نگهداری در انبار، نوارها باید از گزند جوندگان و حشرات در امان باشند و همچنین از جابجایی‌های غیر ضروری اجتناب گردد.
نصب نوارها:
۱- تا حد امکان نوارهای قطره‌ای را تا قبل از مصرف در مکان‌های باز نگهداری نشود. تا قبل از نصب نوارها مقوا و یا لایه نایلونی دور کلاف ها نیز باز نگردد.
۲- نوارهای آبیاری شرکت نشت آب توس قابلیت نصب در سطح و در زیر خاک (عمق ۵ الی ۱۵ سانتیمتر) را دارند. ولی به جهت حفاظت بهتر در مقابل عبور چهارپایان و وسایل نقلیه، توصیه می‌شود که نوارهای آبیاری زیر خاک نصب گردد.
۳- برای جلوگیری از آسیب نوارها بهتر است بستر کشت عاری از هرگونه شیئی برنده و نوک‌تیز، همچون خرده شیشه و آهن پاره باشد.
۴- قبل از نصب نوار، خاک مزرعه بایستی کاملاً شخم خورده و فاقد کلوخ و قطعات درشت باشد. ضمن آنکه شخم و دیسک زدن بیش از حد نیز توصیه نمی‌شود.
۵- در صورت نصب نوار در زیر خاک، بستر کشت بایستی آماده شده و رطوبت مزرعه در حد گاو رو باشد تا نوار آسیب ندیده و فشار ناشی از بار خاک روی آن بطور یکنواخت توزیع گردد.
۶- نصب نوارهای آبیاری به دو روش دستی و مکانیزه امکان‌پذیر می‌باشد. در هر حال با توجه نباید تحت هیچ شرایطی نوار برروی زمین کشیده شده و یا تحت نیرو و کشش پهن شود. به همین خاطر کلاف نوار باید روی دستگاه ساده‌ای که محور آن از دو طرف در دو بلبرینگ قرار گرفته و به راحتی می‌چرخد، قرار گیرد و توسط دست یا بصورت مکانیزه نصب گردد. از نصب قرقره در کنار مزرعه و کشیدن نوار توسط کارگر در طول مزرعه جداً خودداری گردد. زیرا این کار باعث خراشیدگی و کاهش عمر نوار می‌گردد.
۷- در صورت نصب نوار به روش مکانیزه، الزاما باید از سیستم های استاندارد پهن کردن نوار استفاده شود. بطوری که در تمام مسیر لوله هدایت نوار از کلاف تا روی زمین (شامل محل ورود و خروج نوار از لوله و سطح داخلی لوله) هیچگونه تماس با سطوح تیز، برنده و ساینده که موجب پارگی و آسیب نوار می شود، وجود نداشته باشد. عدم توجه به این موضوع می تواند موجب خسارات زیان‌بار برای مصرف کننده شود. لذا اکیدا توصیه می‌شود که قبل از نصب نوار با کارشناس فنی شرکت تماس تا راهنمایی‌ها و مشاوره لازم بعمل آید.
۸- در صورت نصب نوار در زیر پلاستیک (کشت زیر پلاستیک) بایستی نوار زیر خاک نصب گردد و از نصب آن بر روی خاک و در زیر پلاستیک خودداری گردد.
۹- قبل از نصب نوار به لوله، خطوط اصلی و نیمه اصلی و مانیفلدها را شستشو شود.
۱۰- در مناطقی که سرعت باد موجب جابجایی نوار می‌گردد، باید نوارهای آبیاری با استفاده از میخ پلاستیکی تثبیت نوار در فاصله‌های مناسب روی زمین تثبیت گردد.
۱۱- در مناطقی که سرعت باد طوری است که امکان تثبیت کردن نوار با میخ پلاستیکی وجود ندارد، باید نوار را در عمق ۵ تا ۱۰ سانتیمتری زیر خاک نصب کرد.
۱۲- در صورتی که دمای محیط در شبانه روز تغییرات فاحش داشته و خطر یخبندان وجود داشته باشد، نوار باید در زیر خاک نصب گردد.
۱۳- در صورتی که امکان بـارش برف و تگرگ در فصل کشت وجود داشته باشد، از پهن کردن نوار بر روی خاک اجتناب شود.