پلاستیک‌های زیست تجزیه پذیر

تولید پلاستیک‌های زیست تجزیه‌پذیر (Biodegradable Plastic Technology)
در شرکت مهندسی نشت آب توس
موضوع عدم تجزیه‌پذیری مصنوعات پلاستیکی مهمترین مشکل در کاربرد این تولیدات بوده و صدمات و خطرات زیست‌محیطی دفن زباله‌های پلاستیکی همواره متوجه جوامع بشری در قرن اخیر شده است. خوشبختانه این معضل در سال‌های اخیر با دست‌‌یابی به فن‌آوری پلاستیک زیست‌تجزیه‌پذیر (Biodegradable Plastic Technology) مرتفع گردیده و اینک به سرعت در حال گسترش دامنه کاربرد آن در صنایع پلاستیک در کشورهای مختلف است.
از این رو شرکت مهندسی نشت آب توس نیز که در معرفی فن‌آوری‌های جدید پیشگام بوده، اقدام به تولید پلاستیک‌های زیست تجزیه‌پذیر تحت لیسانس رسمی به شماره EPI 3210311812 از شرکت epi کانادا نموده است. دفتر و کارخانه مرکزی شرکت epi واقع در شهر ونکوور کانادا است ولی امکان تولید در انگلستان را نیز دارد. این شرکت دارای دفاتر و نمایندگی‌های فروش گسترده در سراسر جهان از جمله ایران می‌باشد.
فن‌آوری پلاستیک‌های زیست تجزیه‌پذیر در سال ۱۹۹۱ شناخته شد و بعد از مدت کوتاهی کاربرد تجاری پیدا نمود. با استفاده از این تکتولوژی پلاستیک معمولی به پلاستیک تجزیه پذیر با طول عمر کنترل شده از ۶ ماه تا ۵ سال (که در مقایسه با پلاستیک های معمولی طول عمر بسیار کوتاهی است) تبدیل می‌شود در حالی که پلاستیک‌های معمولی طول عمر بسیار زیادی دارند و زمان تجزیه آنها در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال می‌باشد.
با استفاده از فن‌آوری پلاستیک‌های زیست تجزیه‌پذیر امکان تولید مصنوعات پلاستیکی با انواع پلیمرها نظیر پلی‌اتیلن (PE)، پلی پروپیلن (PP) و پلی استایرن (PS) امکانپذیر است.
پلاستیک‌های زیست تجزیه‌پذیر در زمینه‌های زیر کاربردهای فراوانی دارد.
• پلاستیک‌های بسته‌بندی مواد غذایی و مصارف عمومی
• مدیریت زباله
• پلاستیک‌های کشاورزی
• پلاستیک‌های مصارف پزشکی و بهداشتی
این فناوری در بیش از ۶۰ کشور جهان کاربرد وسیعی پیدا کرده است و در چند سال اخیر این فناوری در کشورهای آسیایی نظیر ژاپن، کره، چین، مالزی، اندونزی، تایلند و امارات نیز مورد استقبال چشمگیری قرار گرفته است تا جایی که مجلس امارات به عنوان اولین کشور در جهان، تولید، مصرف و واردات هرگونه پلاستیک غیر زیست تجزیه پذیر را ممنوع اعلام کرد. در همسایگی ما کشور ترکیه نیز شهرداری شهرهای بزرگ خود را ملزم به استفاده از پلاستیک‌های زیست تجزیه پذیر نموده‌اند.
این فناوری توسط سازمان‌های بین المللی ASTM (American Society for Testing and Materials) و ISO (International Standards Organization) به تأیید رسیده است.
شرکت مهندسی نشت آب توس بنا به نوع سفارش قادر به تولید پلاستیکهای زیست تجزیه پذیر می‌باشد.

آخرین محصولات